Előző fejezet Következő fejezet

SZOCIALIZMUS — GAZDASÁGI

FEJLŐDÉS — JOGÁLLAMISÁG

 

(A Magyar Szocialista Párt tabi szervezetének programjavaslata) Hazánk történelmében lezárult a szocializmus egypártrendszerű korszaka, amelyben az általános válság jelei fokozatosan felerősödtek, veszélyeztették a további fejlődést. Megkezdődött a politikai rendszer átalakítása, új pártok, szervezetek alakultak.

Térségünkben is romlott a gazdaság teljesítménye, növekedett a lakosság elégedetlensége, a szociális feszültség. A gazdasági elmaradottság a városias településfejlesztés hatására átmenetileg mérséklődött, s a kistelepülések hátránya viszont tovább fokozódott.

A Magyar Szocialista Párt kongresszusi dokumentumai és a helyi feltáró munka tapasztalatai alapján a szervezőbizottság vitára bocsátotta javaslatát az új alapokon nyugvó program kidolgozására.

Az MSZP helyi szervezete vállalja és megőrzi elődjének marxista eszmeiségét, de elhatárolja magát az elkövetett hibáktól. Támogatja a demokratikus szocializmus létrejöttét, erre szólítja fel a párt tagjait, támogatóit. A helyi önkormányzatok és a területi önigazgatás teljeskörű önállóságát hirdeti: fontosnak tartja a gazdasági önállóságot, az állampolgárok képviseletét, a helyi szavazás intézményének bevezetését. A szervezet támogatja a helyben működő érdekképviseletek megjelenését, az egyes rétegek sajátosságainak kifejeződését, felemeli szavát a kisebbségvédelmében. Igényli, hogy a helyi politikai rendszer az állampolgárok számára legyen áttekinthető, a nyilvánosság által ellenőrizhető, a választott tisztségviselők munkája rendszeresen értékelhető és érdemben bírálható.

Más pártokkal, szervezetekkel, mint a népakarat képviselőivel érdemi kapcsolatot kíván folytatni a szervezet.

A vegyes tulajdonon alapuló piacgazdaság megteremtése érdekében támogatjuk azokat a kezdeményezéseket, amelyek legeredményesebben szolgálják a lakosság gyarapodását, kiegyensúlyozott életvitelét. A szerkezetátalakítást segítse a termelő jellegű infrastruktúra fejlesztése. A foglalkoztatás feltételeinek javítását, új munkalehetőségek megteremtését, a vállalkozókészség és a kisvállalkozások támogatását megkülönböztetett figyelemmel kísérjük. A szövetkezeti tulajdonnal való rendelkezés joga a szövetkezeti önkormányzat hatáskörébe kerüljön. A piaci viszonyok megvalósítása érdekében szükséges a beszerzési források feltárása, a választék és a kínálat javítása, a kistermelés és értékesítés feltételeinek szervezettebbé tétele. A körzet fejlesztése érdekében az egészséges ivóvíz biztosítása, a szennyvízkezelés és tisztítás bővítése, a közlekedés és hírközlés feltételeinek javítása valósuljon meg.

Az idegenforgalom meghonosítása, növelése érdekében keresni szükséges a falusi turizmus lehetőségeit. Készüljenek tervek, javaslatok az adottságok jó kihasználására, céltudatos legyen a propaganda a lakosság fogadókészségének, érdekeltségének biztosításában. Szebb, egészségesebb és tisztább környezetet teremtsenek a községek és Tab lakosai.

A javak elosztása új értékrendek alapján valósuljon meg: a teljesítmények valós elismerése, a megélhetés biztonságosabbá tétele, a piacgazdaság követelményeinek biztosítása és a szociális feszültségek enyhítése a fő célkitűzés. A munkajövedelmekkel azonos értékűnek ismerjük el az egyéb jövedelmi formákat, amelyek a gazdasági váltásból erednek. A válságból való kijutás és a fejlődés feltétele az oktatás, művelődés, egészségügy és a környezetvédelem fejlesztése, amelyhez az államnak és a helyi önkormányzatoknak nagyobb támogatást kell biztosítani. A közélet és a közművelődés szerves részei az önszerveződő körök, egyesületek, klubok, amelyek kellő támogatással alkalmasak a hagyományok ápolására, a sajátos érdekek kifejezésére.

Az oktatási intézmények és a pedagógusok önállóságának erősödésével a jobban hasznosítható ismeretek átadását szorgalmazzuk. A nyelvismeret fejlesztése, a követendő emberi értékek megismertetése, a középiskolai szakmai képzés igények szerinti változtatása, a tárgyi és személyi feltételek javítása sikeressé teheti az oktatást.

Az egészségügy olyan irányú változtatása szükséges, amely jelentősen csökkenti a lakosság utazással és várakozással járó terheit. A szociális támogatási rendszer kialakítása oly módon indokolt, hogy csökkenjen az akaratukon kívül hátrányos helyzetbe kerül t rétegek, idősek, nagycsaládosok és a fiatal házasok gondja. Az időskorúakkal való foglalkozás helyi lehetőségei bővüljenek. A fiatalok lakáshelyzetének javítása érdekében kezdeményezzük új lakásrendelet és támogatási rendszer elfogadását. Az elmúlt évtizedek hibás településfejlesztési gyakorlatával szemben sürgetjük a falvakban élő emberek körülményeinek rövid időn belül történő, érzékelhető javítását. Az önszerveződő közösségeknek és az egyházak karitatív tevékenységének nagyobb támogatást és elismerést szükséges biztosítani.

Az MSZP szerveződésének folyamatában alapvetőnek tartja mindazok megnyerését, akik az újtipusú pártot, annak programját és alapszabályát elismerik. Politikai szövetséget kínál azoknak a progresszív erőknek, amelyek egyetértenek a szocializmus alapján álló társadalmi fejlődéssel. Számít a fiatalabb korosztályok együttműködésére, ezért célja az ifjúsági szervezet megerősödésének segítése. Nyilvánosan, társadalmi ellenőrzéssel végzi munkáját, a pártmunka döntő területe a lakóhely lesz. Vállalja az országos és helyi választásokon, szavazásokon való megmérettetést, a nyílt politikai vitát.

A párt minden alapszervezete, szervezete önálló jogi személyként, önálló gazdálkodást folytatva végzi tevékenységét, várja soraiba mindazokat, akiknek célja egy erős, baloldali párt, pártszövetség megteremtése.

Soós József

Szervezőbizottság vezetője

 

  
Előző fejezet Következő fejezet